Chcete mať spokojnú domácnosť? Mali by ste sa vedieť s manželom porozprávať aj o financiách. Ak sa u vás vyskytuje problém s názvom, ja mám toľko a ja zas toľko, nie je to vhodné a často sa u vás vytvárajú hádky. Mám pravdu? Už dávno ste si mali ujasniť, že ste manželia a vaše financie by sa mali deliť rovnakým dielom. Nemôžete sa pozerať na to očami, že kto zarobí viac a kto menej. Snažte sa zarobiť rovnako. Lenže rovnaký plat vo svojom zamestnaní a v partnerom zamestnaní asi mať nebudete. Vždy dostáva niekto vyšší plat a niekto nižší. Otázkou je, ako sa k tomu postavíte.

 

rodina

 

V manželskom živote nastáva aj obdobie, kedy sa rozhodnete založiť si rodinu. Už dopredu viete, že vám príjem klesne aj o zopár eur smerom nadol. Existujú však rôzne príspevky od štátu, na ktoré má skoro každá žena nárok, keď je tehotná. Ak splníte podmienky odpracovaných dní k trinástemu týždňu tehotenstva, máte nárok na tehotenský príspevok. Ten môžete poberať aj počas vašej mzdy v práci alebo aj počas  toho, ak ste práceneschopná kvôli rizikovému tehotenstvu. Neskôr začínate poberať materskú, čo je sedemdesiatpäť percent z vašej hrubej mzdy. Nie je to zase až tak málo, no aj na to, aby ste dostávali materskú musíte mať odpracované roky vo vašom zamestnaní.

 

financie

 

Niektoré ženy nemajú nárok na materskú, ani na tehotenský príspevok. Je to vtedy, ak ste dostatočne neodpracovali pred otehotnením. Keď porodíte, máte nárok na príspevok pri narodení dieťaťa. Ten je vo výške cez osemsto eur a väčšina žien ho použije na kúpu kočíka alebo na kúpu potrieb pre novonarodené bábätko. Ja som ho použila do sporenia, keďže som si všetky veci pre bábätko aj kočík nakúpila už pri otehotnení. Nemala som toľko výdavkov po narodení môjho druhého syna. Je to veľmi dobré riešenie, lebo po narodení dieťatka máte aj bolesti a nemôžete hneď chodiť po obchodoch s novorodeniatkom. Urobte preňho nákupy už vopred, pokiaľ ste ešte v štádiu tehotenstva.